izmir escort

MYK

MESLEKİ YETERLİLİK KURUMU

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR?

5544 sayılı kanuna göre; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılan tebliğlerle belirtilen mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmayan işçi çalıştıran işverene, belgesiz her işçi için kişi başı 775 TL para cezası uygulanır.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, ulusal yeterlilikte belirtilen bilgi, beceri ve yetkinliklere sahip olduğunu gösteren bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir. Mesleki Yeterlilik Belgesi uluslararası geçerliliği olan bir belgedir.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NERDEN ALINIR?

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak için Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapılmalıdır. Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmak isteyen çalışanlar Kurumumuza aşağıdaki linkle başvuruda bulunabilir.

HANGİ MESLEKLERDE MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yayımlamış olduğu tebliğler ile 81 meslekte belge zorunluluğu başlatılmıştır. Belge zorunluluğu getirilen meslekler Bakanlık Tebliğinde yayımlanan 81 meslekte başlayan belge zorunluluğunun ilk aşamada Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesinde yer alan 117 meslekte devam etmesi sonrasında ise tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerin tamamında uygulanması planlanmaktadır

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGELİ İŞÇİNİN SGK’SINI DEVLET ÖDÜYOR

MYK Mesleki Yeterlilik Belgeli kişilerin 54 aya kadar sigorta primleri devlet tarafından karşılanabilmektedir. Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi işçilerin bilgileri, MYK partalından online olarak iletilecek, böylelikle 54 aya kadar olan işveren primi muafiyetlerinden işverenler belge ibrazıyla SGK’ ya başvuru yapmak zorunluluğunda kalmayacaklardır.

SINAV VE BELGE MASRAFLARI DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIYOR

Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretlerinin tamamı 2019 yılı sonuna kadar devlet tarafından karşılanacaktır.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

      • Mesleki Yeterlilik belgeli işçi çalıştıran işletmeler para cezasına maruz kalmaktan kurtulmanın yanında, iş kazalarına karşıda korunmuş olacaktır. Belgesiz bir işçinin iş kazası geçirmesi durumunda, işveren ehliyetsiz kişileri çalıştırıyor kabul edilerek çok ciddi maddi ve cezai hükümlerle karşı karşıya kalabilir. . ( Örnek; İstanbuldaki i 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciası davasında, 9 sanık, “Taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.)
      • Mesleki Yeterlilik Belgeli işçi çalıştıran işletmelerin 54 aya kadar SGK pirimleri devlet tarafından karşılanabilir.
      • Ulusal Yeterlilik sistemi işsizlikle mücadele, nitelikli işgücü istihdamı, verimlilik ve rekabetin güçlendirilmesini sağlayarak ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlar.
      • Standartları belirlenmiş belgeli işgücü istihdamının yaygınlaştırılması, ürün ve hizmet kalitemizi artırarak, rekabet etme gücümüze önemli katkılar sunacaktır.