Teşvikler

Devlet desteği (İŞKUR Fonu) :

Tebliğ ile MYK belgesi zorunluluğu getirilen mesleklerde, yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin;

• 31/12/2017 tarihine kadar belge masrafı ile sınav ücreti,
• 1/1/2018 tarihinden 31/12/2019 tarihine kadar ise belge masrafı ile sınav ücretinin yarısı

işsizlik fonundan karşılanmasına yönelik devlet desteği hayata geçirilmiştir.

Fondan sadece belgelendirilecek kişilerin yararlanması söz konusu olup geri ödeme sadece belgelendirilen gerçek kişilere yapılmaktadır.

Karşılanacak sınav ücreti, brüt asgari ücretin yarısını geçmemek üzere meslekler itibarıyla Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararıyla belirlenmektedir.

Fondan karşılanan bu desteklerden kişiler bir kez yararlanabilmektedir.

İŞKUR desteğinden yararlanacak olan kişilerin başarısız olması durumunda 2 kez ücretsiz sınava girme hakkı verilmiştir.

Fonun Kullanımı ile ilgili bilgilere ulaşmak için tıklayınız...

AB Fonu:

Mesleki Yeterlilik Kurumunun faydalanıcısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığının Sözleşme Makamı olduğu “Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin Geliştirilmesi ve Türkiye Yeterlilikler Çerçevesinin Uygulanması (UYEP- II)” projesinin hibe bileşenlerinden bir tanesi olan Belgelendirme İçin Doğrudan Hibe Programı 2015 yılı içerisinde hayata geçirilen bir diğer teşvik mekanizmasıdır.

Fondan kişiler sadece 1 kez yararlanabilmekte ve sınav ücretinin en fazla 300,00€’ya kadar olan kısmı geri ödenmektedir.

Hibe programı başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız...
Call Now ButtonHemen Ara